Іноземні компанії, які постачають електронні послуги фізособам, будуть зобов’язані зареєструватися платниками ПДВ за спрощеною процедурою через спеціальний електронний сервіс. Але тільки якщо загальний обсяг відповідних операцій перевищує 1 млн грн на рік. Нерезиденти складатимуть спрощену звітність в електронній формі українською або англійською мовою.

 

Закон України від 03.06.2021 р. № 1525-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам» (Закон 1524) встановлює правила оподаткування ПДВ операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам. Його ще називають закон про податок на Google, YouTube, Facebook та решту іноземних електронних сервісів.

 

Водночас від сплати ПДВ звільняються операції з постачання послуг з дистанційного навчання через Інтернет, якщо ця мережа використовується виключно як засіб комунікації між викладачем і слухачем.

 

Також від ПДВ звільнено операції з постачання освітніх послуг шляхом доступу до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів у мережі Інтернет з галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, якщо їхнє проведення та надання не потребує участі людини.

 

З 1 січня 2022 року скасовується ПДВ при оплаті українськими компаніями послуг з виробництва або розповсюдження реклами за кордоном.

 

Також, Законом № 1525 внесено важливе уточнення до п. 187.1 ПКУ, який визначає дату виникнення податкових зобов’язань. Встановлено, що для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважають дату, зазначену у самому документі як дата його складення, незалежно від дати накладення електронного підпису.

 

Закон набув чинності 2 липня 2021 року, за винятком окремих змін, які набирають чинності з 1 січня 2022 року.

 

Норми окремих пунктів Закону (щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізособам) застосовуються до податкових періодів, починаючи з 1 січня 2022 року.