Вже всі чули про те, що з 1 квітня 2020 року в Україні буде запроваджено електронні лікарняні листи. Випереджаючи всі питання, які починають виникати з даного питання, ми вирішили роз’яснити всі деталі.

Отже, що таке електронний лікарняний, як його отримати / використати і так далі.

Найголовніше розуміти, яким нормативним документом передбачено, що електронний лікарняний повністю замінює “паперовий”:

Постанова КМУ №159 від 03.03.2020 р

(https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-osoblivosti-vedennya-elektronno-a159 )

Джерелом інформації про лікарняний лист буде впровадження електронного реєстру листків непрацездатності, куди лікар повинен вносити всю необхідну інформацію про лікарняний, передбачену Порядком організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності.

(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/328-2019-%D0%BF).

Згідно з Постановою КМУ Мінсоцполітики, Пенсійного Фонду та ФСС повинні були до 01.04.2020 року  налагодити обмін інформацією серед трьох систем для формування лікарняного в електронному вигляді і обміну інформацією.

Далі функціонувати це повинно наступним чином:

  1. Лікар, який відкриває лікарняний лист, робить це в електронній системі і підписує його своїм ЕЦП (цифровим підписом).
  2. Далі інформація через реєстр в Пенсійному Фонді автоматично передається до Фонду соціального страхування.
  3. Також інформація передається роботодавцю, який може ознайомитися з нею в особистому кабінеті на сайті ПФУ.

Тобто, для того, щоб мати доступ до електронних листів непрацездатності співробітників, підприємство повинно зареєструватися на сайті ПФУ на Порталі електронних послуг:

https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/HowToReg

Після реєстрації роботодавцю буде доступна інформація по співробітниках, які працюють у нього за основним місцем роботи, а саме:

– номер лікарняного

– дата відкриття

– дата закриття

– ІПН застрахованого

– ПІБ застрахованого

В ідеалі, така система повинна запрацювати вже з 01.04.2020 року, але це не означає, що з цього часу більше не видаватимуться лікарняні листи на паперових носіях. Повний відхід від паперових лікарняних планується поступово, по ходу впровадження електронних, так як електронний лікарняний вимагає внесення в Електронний реєстр усіх докторів, які мають право видавати лікарняні листи, а також  забезпечення технічного боку в лікувальних установах.

Також, поки не зовсім зрозуміло, чи повинен буде роботодавець якимось чином перевіряти коректність оформлення / заповнення електронного лікарняного листа, або ж, у разі його закриття на Порталі, він буде апріорі вважатися таким, який може бути прийнятий на оплату.

Ми чекаємо на більш детальну інформацію, яка повинна з’явиться вже з 01.04.2020 року, коли буде виданий перший електронний лікарняний і, відповідно, з’являться додаткові роз’яснення.

А поки можемо рекомендувати поступово реєструватися на Порталі. Електронний реєстр лікарняних листів уже працює, і вже зараз зареєстрований роботодавець може подивитися інформацію за листками непрацездатності своїх співробітників, а також сформувати заявку-розрахунок за лікарняним листком. Але електронним лікарняним, який заміняє паперовий, така інформація ще не є.