29 жовтня 2019 Верховна Рада України ратифікувала Угоду між Урядом України та Урядом США для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США “Про податкові вимоги до іноземних рахунків” (FATCA). Законопроект було підписано Президентом України 4 листопада 2019 року.

Зокрема, ратифікація Угоди FATCA передбачає зобов’язання українських банків та інших фінансових установ надавати до податкової служби США інформацію про підзвітні рахунки фізичних осіб – громадян США, юридичних осіб, організованих в США, а також неамериканських суб’єктів з однією або більше контролюючою американською особою. Зазначена інформація надається в розрізі номерів рахунків, оборотів за рахунками і залишків на них.

Проте варто зазначити, що положення Угоди були дещо трансформовані з метою їх приведення до відповідності з нормами законодавства України. Так, Угода передбачає звільнення українських фінансових установ від примусового утримання податку в розмірі 30% з платежів на адресу власників рахунків, які не виконують вимоги FATCA, а також від виконання вимоги закривати рахунки таких власників.

Нагадаємо, що на відміну від практики визначення статусу податкового резидента, впровадженої в більшості країн світу, за якою платник повинен сплачувати податки в юрисдикції, де він є податковим резидентом, громадяни США повинні сплачувати податки в США з доходів, отриманих в будь-яких юрисдикціях, незалежно від резидентського статусу.