1. В чому різниця між роботою з дому, та дистанційною роботою?

Дистанційна та робота на дому – це тотожні поняття. Те ж саме відображено у законопроекті №3275, прийнятому ВРУ 30.03.2020 щодо внесення змін до деяких законодавчих актів, яким доповнено ст. 60 КЗпП України поняттям «Дистанційна (надомна) робота».

  1. Якщо скорочення робочого часу по ініціативі роботодавці – який механізм?

За ініціативою роботодавця працівника може бути переведено на роботу на умовах неповного робочого часу тільки з дотриманням процедури, передбаченої для запровадження зміни істотних умов праці. Тобто, необхідно аргументувати такі зміни та попередити про них працівника не менше, ніж за два місяці.  У випадку, якщо працівник погодиться працювати на змінених умовах, такі зміни будуть для нього запроваджені. Якщо ні, працівника буде звільнено за п. 6 ст. 36 КЗпП України

  1. Які ризики для роботодавця, якщо робота на дому не була оформлена так як Ви проговорили “заявою + наказом + оцінкою умов праці” ?

На наш погляд ризики у випадку відсутності заяви та акту обстеження житлових умов мінімальні (якщо робота на дому була оформлена на період карантину), оскільки відповідно до Прикінцевих положень Закону №530-ІХ від 17.03.2020 р., на період карантину роботодавець має право доручити працівнику виконувати роботу, обумовлену його трудовим договором вдома.

  1. Чи можемо ми відправити у відпустку без збереження заробітної плати, якщо співробітник єдиний годувальник в родині?

Роботодавець не може за власним рішенням відправити працівника у відпустку без збереження заробітної плати. Тільки за особистою заявою працівника.

  1. Чим відрізняється дистанційна робота від роботи вдома на період роботи під час карантину? чи потрібно брати заяви від працівників для дистанційної роботи?

Надомна та дистанційна робота – тотожні поняття. І в першому, і в другому випадку робота працівником виконується не в офісі компанії, а за адресою, визначеною працівником. При переведенні на дистанційну роботу на період карантину бажано отримати відповідну заяву від працівника із зазначенням адреси, за якою він буде працювати. Проте відсутність такої заяви при переведенні на дистанційну роботу у період карантину не буде вважатись порушенням, спираючись на п. 2.1 Прикінцевих положень ЗУ №530-ІХ від 17.03.2020 р.

  1. Якщо співробітник відмовляється йти у простій, що робити?

Рішення про оголошення простою приймається роботодавцем на підставі обставин, які не дозволяють продовжувати діяльність компанії/підрозділу. У працівника відсутнє право відмови від оголошення простою. Наказ про оголошення простою повинен бути складений з урахуванням та описом причин, які дійсно не дозволяють надалі виконувати роботу. У противному випадку працівник може оскаржити такий простій в судовому порядку.

  1. Чи можливо об’явити простій, але співробітники все одно будуть працювати з дому?

Ні, простій не передбачає одночасне виконання роботи дистанційно.

  1. Якщо компанія працює в тревел індустрії – яка оплата на час простою – середній заробіток або 2/3? Це прямий вплив короновірусу?

На нашу думку, якщо компанія оголосила простій у зв’язку з неможливістю подальшого провадження діяльності (зокрема через відсутність попиту зараз на послуги туристичних компаній), такий простій не є спровокованим короновірусною інфекцією напряму і буде оплачений працівникам у розмірі не нижче 2/3 окладу

  1. Співробітники по черзі їздять в офіс, інші дні – віддалено. Як це оформити?

Таку роботу можна також оформити як дистанційну (надомну), проте у відповідному наказі передбачити можливість/обов’язок працівників в певні дні відвідувати офіс. Також в даному наказі доречним буде передбачити порядок повідомлення роботодавця про необхідність відвідати офіс або графік відвідування офісу працівниками.

  1. Як правильно оформили нового співробітника в умовах віддаленої роботи всього підприємства?

У випадку, якщо прийняття працівника необхідне в умовах віддаленої роботи, можливо оформити документи з таким працівником також «віддалено». Тут, скоріше, виникає організаційне питання щодо передачі документів від працівника роботодавцю і навпаки. Дане питання можна вирішити, зокрема, за допомогою кур’єрської служби. Повідомлення про прийняття на роботу подається в звичайному режимі засобами електронної звітності. Проте у будь-якому випадку слід пам’ятати, що роботодавець повинен отримати від працівника оригінали необхідних документів.

  1. Чи потрібно при віддаленій роботі в наказі або трудовому договорі точно вказувати місце роботи? Фактично ж можна віддалено працювати з будь-якої точки планети, де є інтернет.

Законодавством не встановлена форма та зміст наказу про переведення працівника на дистанційну роботу. Проте, робоче місце працівника (адреса, за якою він буде виконувати свої обов’язки) повинно бути зафіксоване (дана необхідність зумовлена, зокрема, зниженням ризиків з охорони праці). Якщо працівник вказав адресу виконання обов’язків у заяві, в наказі можна зробити відповідне посилання.

  1. Якщо заяви на надомну роботу зібрати не встигли, а працівники вже працюють з дому?

Якщо переведення на надомну роботу відбулось в межах та на період дії карантину, відсутність заяв від працівників не буде вважатись порушенням відповідно до п. 2.1 Прикінцевих положень ЗУ №530-ІХ від 17.03.2020 р. Проте таке переведення обов’язково має бути зафіксовано наказом.

  1. У разі, коли співробітник в неоплачуваній відпустці, чи є якісь обов’язкові нарахування /відрахування з зп?

У разі, якщо в місяці перебування працівника у неоплачуваній відпустці відсутні будь-які нарахування, база оподаткування ПДФО, ВЗ, ЄСВ також відсутня.

Якщо ж працівник перебуває частину календарного місяця у відпустці без збереження заробітної плати, то сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), і ставки ЄСВ, ПДФО і ВЗ – на суму фактично нарахованого доходу.

  1. Чи буде вебінар по новому закону, що вийшов на вихідних? проект 3275

Якщо буде велика увага до даної теми, ми зробимо вебінар. Слідкуйте за анонсами на наших ресурсах.

  1. Чи потрібно працівникам писати заяву на роботи з дому, якщо підприємство видало загальний наказ по підприємству з зазначенням таких умов з переліком людей, які повинні бути на підприємстві?

У відповідному наказі підприємства повинні бути чітко визначені категорії/перелік працівників, які повинні знаходитися в офісі підприємства, а які працювати дистанційно. Відповідні працівники мають бути ознайомлені з умовами роботи на визначений у наказі період. У такому випадку відсутність заяв про перехід на роботу на дому на період карантину не буде вважатися порушенням відповідно до 2.1 Прикінцевих положень ЗУ №530-ІХ від 17.03.2020 р.

  1. Чи можна не оформляти документально віддалену форму роботи? Які ризики при цьому? Але співробітники не проти такої форми роботи при цьому.

Відповідно до положень чинного законодавства, зокрема, Положення про надомну працю працівників, а також ЗУ №3275, прийнятого 30.03.20 р. надомна (дистанційна) робота оформляється наказом власника або уповноваженого ним органу. Законодавство не передбачає відсутності документального оформлення надомної роботи. Таке порушення відноситься до категорії «Інші порушення» і може призвести до штрафних санкцій у розмірі однієї мінімальної заробітної плати на момент виявлення порушення.

  1. Дистанційна робота, оформлення – можна приклад наказу?

Текст наказу про переведення працівників на дистанційну роботу на період карантину може бути наступним:

Відповідно до Постанови КМУ № 239 від 25.03.2020 р. про продовження дії карантину на території України, а також запровадження надзвичайної ситуації до 24.04.2020 року. З метою запобігання розповсюдження короновірусної інфекції COVID-19,

НАКАЗУЮ

Дозволити працівникам Підприємства працювати дистанційно на умовах роботи на дому на період продовження карантину до 24 квітня 2020 р. за їх особистими заявами.

  1. Як рекомендуєте ознайомлювати працівників з наказами по підприємству? Наприклад, наказ на встановлення неповного робочого тижня.

Наказ про встановлення працівнику неповного робочого тижня відноситься до категорії кадрових наказів. З таким наказом працівника краще за все ознайомити під його особистий підпис. Проте, в умовах карантину,  враховуючи, що даний наказ видається на підставі заяви працівника, можливий варіант ознайомлення працівника шляхом надсилання йому скан-копії такого наказу засобами електронного зв’язку (якщо особисто ознайомити працівника з наказом немає можливості).

  1. Чи можна в тексті Наказу на простій вказати : “Роботодавець може змінити режим і доручити виконувати роботу на дому”

В наказі про оголошення простою можна передбачити право роботодавця щодо зміни термінів простою у випадку можливості доручення роботи працівнику дистанційно. У разі виникнення ситуації, коли у роботодавця буде можливість/необхідність доручити працівнику, який знаходиться в простої, дистанційну роботу, необхідно буде видати новий наказ про припинення простою для даного працівника і переведення його на дистанційну роботу.

  1. Як можна ознайомити працівників з наказом, або повідомленням при надомній роботі? Наприклад працівника викликав військомат.

Знову ж таки, дане питання носить більше організаційних характер і залежить від встановленого на підприємстві порядку документообігу. Зокрема, працівника можна ознайомити з наказом або іншим документом засобами електронної пошти, а на додаток надіслати йому наказ (або повідомлення) засобами кур’єрського або поштового зв’язку.

Крім того, можна видати наказ по підприємству, в якому визначити порядок здійснення документообігу та ознайомлення працівників із розпорядчими документами на період дії карантину.

  1. ..без Актів і т.д…або – ОКРЕМИЙ Наказ про надомну роботу, з Основної діяльності?

Наказ про переведення працівників на надомну роботу належить до категорії кадрових наказів.

  1. Чи можна поєднати у заяві працівника дистанційну роботу та скорочення робочого часу?

Так, звичайно. Це не буде порушенням. Працівник може написати заяву приблизно такого змісту: «Прошу перевести мене на роботу на умовах неповного/скороченого робочого часу з (дата) по (дата) з виконанням її на дому».

  1. Якщо у одного із співробітників діагностували інфікування короновірусом, чи обов’язково повністю закривати офіс на карантин і оформляти простий?

Якщо працівник контактував з іншими працівниками, вони повинні пройти самоізоляцію з метою недопущення розповсюдження коронавірусу. Закривати чи ні офіс на карантин залишається на розгляд роботодавця, дане питання не належить до юрисдикції трудового права. В даному випадку команії слід діяти за інструкціями МзНС та МОЗ.

  1. З 18.03.2020 діє закон №530-ІХ, що дозволяє «…роботодавець може доручити працівникові, у т.ч. держслужбовцю,…, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором вдома, а також надавати працівнику за його згодою відпустку; 2) власником підприємства, установи,… може змінюватися режим роботи організацій…». Які наслідки, якщо згідно цього закону видати наказ з основної діяльності, яким встановити …певний новий режим (без заяв), чи роботу змінами з надомною роботою на час карантину, встановленого державою. Цим же наказом встановити необхідність робітника повідомити в анкеті що додається чи імейлі адресу виконання роботи, ознайомлення-згоду дотримуватись охорони праці, наявність технічного оснащення.

Переведення працівника на роботу на дому на час карантину без отримання відповідної заяви не буде вважатись порушенням. Відповідно до ЗУ №3275, прийнятого 30.03.2020 р. працівник, працюючи віддалено має право розподіляти свій робочий час зручними для нього частинами. Проте запровадження працівнику роботи змінами за ініціативою роботодавця вимагає письмової згоди працівника. Та попередження за 2 місяці.