З 10 червня 2021 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» від 05.02.2021 р. № 1217-IX (далі — Закон № 1217).

Старт цього Закону є початком кінця звичних паперових трудових книжок, які використовувалися для фіксації трудових відносин.

Перехід на електронний облік триватиме п’ять років. Саме стільки часу відведено для включення Пенсійним фондом до реєстру застрахованих осіб Держреєстру відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників.

 

З 10 червня 2021 року:

 • починається 5-річний період, який відведено на подання сканованих копій трудових книжок;
 • потрібно дотримуватись нових правил звільнення з роботи – видавати копію наказу про припинення трудових відносин при будь-якій підставі звільнення;
 • записи в паперову трудову книжку проводяться лише за бажанням працівника;
 • усі записи, які робились раніше в паперову трудову книжку, повинні вноситись до електронного реєстру через портал ПФУ;
 • роботодавець більше не зберігатиме трудових книжок, вони залишаються у працівника;
 • визначаємо, на основне місце роботи приймається працівник чи за сумісництвом, вже за заявою працівника, а не за фактом подання трудової книжки;
 • на (не)нарахування ЄСВ у розмірі не менше мінімального впливає саме така заява.

Протягом п’яти років роботодавці за працівників або працівники самі за себе зможуть передати Пенсійному фонду відсутні відомості про трудову діяльність в електронній формі.

Передавати за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду (portal.pfu.gov.ua).

Буде доступно два варіанти (!) на вибір:

 • у вигляді сканованих копій трудових книжок. Заходимо до електронного кабінету на вебпорталі ПФУ. У розділі «Комунікації з ПФУ» обираємо сервіс «Відомості про трудову діяльність працівника». Читаємо інструкцію та заходимо до розділу завантаження. Заповнюємо форму на свого працівника. Додаємо (1) скан-копії трудової книжки та (2) скановану копію згоди на обробку персональних даних працівника.

Скан-копії мають бути чіткими та містити сторінки у хронологічному порядку. Рекомендована роздільна здатність при скануванні — 300 dpi. Формат зображення має бути jpg або pdf; розмір кожного файлу не має перевищувати 1 Мб;

 • у вигляді оцифрованих копій трудової книжки — шляхом створення відповідного запису в електронному кабінеті страхувальника або застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Тобто можна буде внести відомості про трудову діяльність із трудової книжки у розділі «Відомості про трудову діяльність» та додати скан-копії документів, на підставі яких уносилися записи. Це більш трудомісткий варіант.

У будь-якому випадку радимо вам не поспішати. Річ у тім, що

ВАЖЛИВО!

Пенсійний фонд повинен установити порядок та строки подання відомостей про трудову діяльність.

Це прямо зазначено в п. 2 розд. ІІ Закону № 1217.

Якщо говорити про строки подання, то, імовірно, в ПФУ захочуть спочатку отримати інформацію про трудовий стаж тих працівників, яким недовго залишилося до пенсії. А ось молодь залишать на потім. Адже отримати інформацію (у тому числі й скан-копії документів) — замало. Її слід належним чином обробити.

Які кадрові питання постають перед роботодавцем з 10 червня 2021 року?

Почнемо з тих працівників, які на 10.06.2021 р. перебувають у трудових відносинах із роботодавцем (юрособою або ж ФОП).

Роботодавець-юрособа. Тут на перше місце виходить питання надання до Пенсійного фонду відомостей про трудову діяльність працівників.

Звісно, законодавець не встановлює обов’язку саме роботодавця надсилати такі відомості. Вони можуть бути отримані Пенсійним фондом безпосередньо від застрахованої особи, тобто працівника.

Але ж трудові книжки роботодавці-юрособи зберігають у себе. Просто так віддати їх працівникам на руки не можна.

В такому випадку, наповнювати реєстр застрахованих осіб відсутніми відомостями, імовірно, доведеться роботодавцям-юрособам.

УВАГА!

Після надання відомостей Пенсійному фонду наявні на підприємстві трудові книжки видаємо працівникам на руки під підпис.

Навіть якщо там тільки запис про прийняття на роботу.

Зауважимо, що наразі немає роз’яснень, де саме працівник повинен поставити свій підпис про отримання трудової книжки.

Для цього підходить Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них (типова форма № П-10). У графі 12 цієї Книги відповідальна особа роботодавця може зазначити дату надання відомостей та підставу видачі трудової книжки, наприклад: «21.06.2021, п. 2 розд. ІІ Закону від 05.02.2021 № 1217-IX», а в графі 13 працівник поставить свій підпис про отримання трудової книжки.

Далі відомості про трудову діяльність будуть формуватися в електронному вигляді.

Працівник може звернутися з вимогою до роботодавця внести відомості про роботу та про заохочення й нагороди за успіхи в роботі (якщо такі, звісно, були) до його трудової книжки. І роботодавець зобов’язаний буде виконати таку вимогу.

Проте трудову книжку у себе роботодавець не залишає. Вніс запис — віддав трудову працівникові.

Якщо звільняється працівник, який був прийнятий на роботу до 10.06.2021 р., проте відомості про його трудову діяльність ще не встигли передати Пенсійному фонду.

У такому випадку діємо за старою звичною схемою.

У день звільнення проводимо остаточний розрахунок із працівником та видаємо йому належним чином заповнену трудову книжку із записом про звільнення з роботи.

А ще вручаємо працівникові копію наказу про звільнення.

ВАЖЛИВО!

Надання працівнику копії наказу про звільнення в день звільнення стає обов’язком роботодавця.

Маючи трудову книжку на руках, він може й сам передати відомості про свою трудову діяльність до Пенсійного фонду через кабінет застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Роботодавець-ФОП. Він не зберігає у себе трудові книжки працівників. Трудові знаходяться на руках у працівників. Тож останнім ніщо не заважає подати відомості до Пенсійного фонду самостійно, без участі підприємця.

Якщо звільняємо працівника 10.06.2021 р. чи пізніше, обов’язково питаємо у нього, чи передав він відомості про трудову діяльність Пенсійному фонду.

Якщо:

 • ні, то вносимо запис про звільнення до трудової книжки працівника та видаємо йому копію наказу про звільнення з роботи;
 • так, то видаємо працівникові копію наказу про звільнення. А ось запис про звільнення вносимо до трудової книжки, тільки якщо працівник цього бажає.

Із працівниками, яких приймаємо на роботу з 10.06.2021 р. чи пізніше, працюємо за новими правилами.

УВАГА!

При працевлаштуванні особа надаватиме роботодавцю або трудову книжку (за наявності), або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб.

Що це за відомості такі? Чи будуть вони актуальними для роботодавця при прийнятті працівника на роботу? Важко сказати. Адже сьогодні відомості про трудову діяльність Пенсійний фонд черпає з додатка 5 (Д5) Об’єднаного звіту. Цей звіт — квартальний. Тож про трудові новини (прийняття/переведення/звільнення) працівники ПФУ дізнаються зі значним запізненням.

У будь-якому випадку роботодавець повинен виконати вимогу КЗпП. Тож якщо працівник не надає трудову — відправляємо його до Пенсійного фонду.

Потрібно ж розуміти, як приймати працівника: за основним місцем роботи чи за сумісництвом.

У Законі про ЄСВ  зазначено, що основним місцем роботи буде те, яке визначене працівником як основне згідно з поданою заявою (до відкликання).

Що це за заява така й кому вона подається? В заяві про прийняття на роботу просимо працівника чітко вказати форму зайнятості: на основне місце роботи чи за сумісництвом він працевлаштовується.

Рекомендуємо просити у працівника при прийнятті на роботу саме трудову книжку, а далі діяти за ситуацією.

Якщо трудова книжка знаходиться:

 • в іншого роботодавця, оскільки, за інформацією працівника, ще не передані відомості про його трудову діяльність, то розуміємо, що цього працівника зможемо прийняти виключно за сумісництвом. Тож просимо його зазначити в заяві про прийняття саме таку форму зайнятості.

Відправляємо працівника до Пенсійного фонду отримати інформацію про трудову діяльність, адже саме цей фонд веде реєстр застрахованих осіб;

 • у працівника на руках, то:

1) з’ясовуємо у нього, чи не працює він на підставі трудового договору на іншому підприємстві (у ФОП). Уважно вивчаємо трудову книжку, чи немає в ній запису при прийняття на роботу без запису про звільнення. Якщо є, то просимо надати копію наказу про звільнення. (надання такого наказу не передбачено КЗпП);

2) просимо вказати у заяві про прийняття на роботу форму зайнятості: основне місце роботи чи сумісництво.

Увага!

Якщо працівник надає трудову книжку, роботодавець має право ознайомитися з нею, а після повинен повернути її такому працівнику.

Річ у тім, що в ст. 48 КЗпП  зазначено, що трудова книжка зберігається у працівника.

Працівник може попросити роботодавця внести до трудової книжки відомості про роботу чи про заохочення. Відмовити не можна!

Вносимо записи до трудової книжки й віддаємо її на зберігання працівникові.

Про  скан-копії та надання відомостей про трудову діяльність. Оскільки працівник має трудову на руках, то він сам у разі потреби зможе надати необхідні відомості про трудовий стаж Пенсійному фонду. Тож по нових працівниках можна не сканувати.

Проте якщо бажаєте, можете допомогти їм. За це ви отримаєте можливість розрахунку страхового стажу для лікарняних лише за даними реєстру застрахованих осіб Держреєстру, у тому числі за наявними у ньому даними про трудову діяльність працівників. Такі зміни щодо обліку лікарняного страхового стажу будуть внесені до ч. 2 ст. 21 Закону про соцстрахування.

Якщо ж не бажаєте допомагати, чи на це немає часу, чи працівник хоче сканувати  самостійно, то рекомендуємо зробити копію його трудової книжки перед тим, як її віддати. На випадок, якщо працівник захворіє і для розрахунку потрібен буде страховий стаж, а його ні в Держреєстрі немає, бо працівник не передав, ні трудової книжки працівника у вас немає.

А як бути, якщо у працівника відсутня трудова книжка, проте він бажає її завести, оскільки не довіряє технічному прогресу? Без проблем! Навіть якщо працівник працевлаштовується вперше й не має трудової книжки, він може звернутися до роботодавця з вимогою оформити її. І знову-таки відмовити роботодавець не матиме права.

Зазначимо, що КМУ повинен буде визначити порядок ведення трудових книжок у нових умовах. Тож, можливо, зовсім скоро нас із вами чекають зміни й на цьому фронті.

Але однозначно, що про остаточне прощання з паперовими трудовими книжками говорити зарано.