Президент підписав законопроект про ратифікацію Угоди між Урядом України та США щодо застосування FATCA

29 жовтня 2019 Верховна Рада України ратифікувала Угоду між Урядом України та Урядом США для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США “Про податкові вимоги до іноземних рахунків” (FATCA). Законопроект було підписано Президентом України 4 листопада 2019 року.

Зокрема, ратифікація Угоди FATCA передбачає зобов’язання українських банків та інших фінансових установ надавати до податкової служби США інформацію про підзвітні рахунки фізичних осіб – громадян США, юридичних осіб, організованих в США, а також неамериканських суб’єктів з однією або більше контролюючою американською особою. Зазначена інформація надається в розрізі номерів рахунків, оборотів за рахунками і залишків на них.

Проте варто зазначити, що положення Угоди були дещо трансформовані з метою їх приведення до відповідності з нормами законодавства України. Так, Угода передбачає звільнення українських фінансових установ від примусового утримання податку в розмірі 30% з платежів на адресу власників рахунків, які не виконують вимоги FATCA, а також від виконання вимоги закривати рахунки таких власників.

Нагадаємо, що на відміну від практики визначення статусу податкового резидента, впровадженої в більшості країн світу, за якою платник повинен сплачувати податки в юрисдикції, де він є податковим резидентом, громадяни США повинні сплачувати податки в США з доходів, отриманих в будь-яких юрисдикціях, незалежно від резидентського статусу.