03 листопада на пленарному засіданні Верховною Радою України в першому читанні прийнято за основу проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування» (законопроект 4065).
Законопроект стосується широкого спектра податкових питань, в тому числі деякі зміни були внесені в гучний Закон №466. Основними з запропонованих нововведень є:

  • Відтермінування КІК. Запропоновано відкласти набуття чинності статті 39-2 Податкового кодексу, що регулює декларування і оподаткування контрольованих іноземних компаній на 1 рік. Таким чином зобов’язання щодо КІК планується відтермінувати до 01.01.2022 року, тобто перший звіт про КІК слід буде подавати в 2023 році за 2022 рік. Разом з тим за результатами звітних періодів 2022-2023 років не застосовуватимуться штрафні санкції за порушення правил визначення та обчислення прибутку КІК.
  • Зміни до концепції ділової мети. Уточнено поняття «ділової мети» та запропоновано обмежити застосування податкової різниці, згідно з якою фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму витрат, понесених платником податків при здійсненні операцій з нерезидентами, якщо такі операції не мають ділової мети, виключно щодо контрольованих операцій з нерезидентами та операцій з “низькоподатковими” нерезидентами;
  • Зміни строку позовної давності за перевірками ПДФО та військового збору. Запропоновано встановити загальний строк давності в 3 роки, в межах якого контролюючий орган має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору (в поточній редакції Кодексу – 7 років)