1 жовтня 2021 року Україна перейшла на електронні лікарняні. Лікарняні листи в паперовій формі до 1 лютого 2022 року можна виписувати тільки в чітко визначених випадках.

 

Випадки, в яких дозволяється видавати паперові лікарняні листи після 1 жовтня 2021 року, визначені п. 8 Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01.06.2021 № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їх перевірки» (Наказу № 1066). Таких випадків усього чотири.

 

При продовженні/закритті

 

До 1 лютого 2022 року лікарняні листи в паперовій формі видаватимуться при продовженні та закритті паперових листків непрацездатності, виданих до 1 жовтня 2021 року. Якщо первинний листок непрацездатності був виданий у паперовій формі, то всі інші лікарняні листи, видані як його продовження, мають бути також оформлені на папері.

 

Нагадаємо, що до 1 жовтня 2021 року паперові листки непрацездатності видавалися:

  • якщо в медичній установі не було технічних можливостей формування медвисновків у Реєстрі;
  • особам, яким уже був відкритий лікарняний лист у паперовій формі;
  • у зв’язку з вагітністю та пологами. Категорія медичних висновків про тимчасову непрацездатність «Вагітність та пологи» почала застосовуватися тільки з 1 жовтня 2021 року;
  • якщо тимчасова непрацездатність пацієнта виникла внаслідок захворювання ВІЛ або психічного розладу.

 

Визначити, чи є паперовий лікарняний лист продовженням первинного листка непрацездатності, дуже просто. У верхній частині такого листка-продовження обов’язково буде зазначений номер первинного лікарняного. Якщо саме такий лікарняний приніс ваш працівник – без сумнівів переходьте до процедури призначення матеріального забезпечення за період непрацездатності працівника.

 

Якщо минув строк для внесення змін

 

Також паперовий лікарняний буде оформлений у випадку, якщо минув строк, протягом якого лікар може внести зміни до медвисновку в Реєстрі медичних висновків.

 

Якщо е-лікарняний був сформований із помилками, які лікар не встиг (чи не зміг) виправити у встановлений строк (7 календарних днів), працівникові буде виписаний паперовий лікарняний лист.

Що це за помилки? Нагадаємо, що до Електронного реєстру листків непрацездатності потрапляють дані з декількох джерел. Наприклад:

 

Цілком можливо, що в них виявляться помилки. Припустимо, роботодавець неправильно заповнив звітність (неправильно зазначив П. І. Б. працівника). А може бути, що лікар помилився при заповненні медвисновку. Лікарняний з помилковими даними не може бути підставою для оплати періоду непрацездатності. Тобто допущені неточності треба виправити.

 

Для цього, можливо, знадобиться:

  • роботодавцеві уточнити дані в поданій раніше звітності або повідомленні про прийняття на роботу;
  • працівникові звернутися до ПФУ (відновити анкетні дані) або до лікаря для внесення змін до медвисновку.

 

Нагадаємо, що внести зміни до медвисновку, на підставі якого сформований е-лікарняний (якщо в ньому виявлена недостовірна інформація), лікар може не пізніше сьомого дня з дати його формування (п. 9 розд. IV «Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я», затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066. У цьому випадку рішення про видачу листка непрацездатності в паперовій формі приймає лікарсько-консультативна комісія установи охорони здоров’я, а за її відсутності — керівник установи.

 

При усиновленні дитини

 

Після 1 жовтня 2021 року паперовий лікарняний лист також випишуть у разі усиновлення новонародженої дитини застрахованою жінкою. Такий паперовий листок непрацездатності видається протягом двох місяців із дня народження дитини, зазначеної у свідоцтві про народження дитини (на підставі цього свідоцтва та рішення суду про усиновлення дитини).

 

З технічних причин

 

Працівникові може бути виписаний лікарняний лист у паперовій формі: якщо е-лікарняний не сформований  через технічні проблеми (помилки). Найчастіше це відбувається через помилки у персональних даних. Унаслідок чого порушується обмін інформацією між базами даних, що беруть участь у створенні Електронного реєстру листків непрацездатності (вони не можуть синхронізуватися). Як наслідок, система не може сформувати е-лікарняний.

 

Таке відбувається, наприклад, якщо персональні дані пацієнта, зазначені в електронній системі охорони здоров’я (E-Health), не збігаються з даними в Реєстрі застрахованих осіб (через зміну прізвища або різних варіантів написання П. І. Б., помилок у ІПН або номері/серії паспорта).

 

Якщо протягом семи днів з дати створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність не вдалося усунути неточності, що стали причиною того, що е-лікарняний не був створений, працівникові буде виписаний паперовий лікарняний лист.

 

Оскільки підставою для призначення лікарняних, як і раніше, є виданий в установленому порядку листок непрацездатності, встановлювати причину, за якою працівникові був виданий саме паперовий лікарняний лист, законодавство від роботодавця не вимагає.