ЩО БУДЕ З 1С – ГОЛОВНЕ ПИТАННЯ ПІДПРИЄМЦІВ СЬОГОДНІ

Травень, 2017

У світлі недавніх подій, а саме рішення РНБО (У) та указу Президента України №133/2017 від 28 квітня 2017, що пов’язане із введенням персональних та економічних санкцій, чимало підприємців та власників бізнесу шукають відповіді на питання: що ж робити і які варіанти рішень є, адже під санкції потрапила всім відома платформа 1С.

Хоча чимала частина представників малого й середнього бізнесу постраждали від заборони соціальних мереж, як-от «ВКонтакте» і «Однокласники», здебільшого бізнесмени турбуються саме через платформу 1С, на якій, власне, і тримається практично весь український бізнес.

В Україні програмними продуктами «1С: Підприємство» користується понад 80 % компаній. Основні користувачі 1С – представники малого та середнього бізнесу, однак і великі українські холдинги та міжнародні компанії використовують крім ERP-систем (SAP тощо) і 1С для задоволення завдань локального обліку. Це система класу ERP (Enterprise Resource Planning – управління ресурсами підприємства), тобто корпоративна інформаційна система для автоматизації планування, обліку, контролю й аналізу всіх основних бізнес-процесів та вирішення бізнес-завдань підприємства загалом. Вона складається з різних модулів, наприклад, бухгалтерський і податковий облік, управління складом, транспортом тощо.

У цій статті ми хочемо роз’яснити, чи чекати тих катастрофічних наслідків, що вже намалювали в себе в голові підприємці, або все не так страшно, як здається.

РНБО вирішила: щодо 1С, зареєстрованої в Москві, на три роки вводиться блокування активів, обмеження торговельних операцій, запобігання виведення капіталів за межі України, тимчасове зупинення виконання економічних і фінансових зобов’язань, обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг та користування телекомунікаційними системами загального користування, заборона на передавання технологій і прав на об’єкти інтелектуальної власності, заборона на здійснення державних закупівель товарів, робіт і послуг у юридичних осіб – резидентів іноземної держави державної форми власності і юридичних осіб, чия частка статутного капіталу перебуває у власності іноземної держави, а також державних закупівель в інших суб’єктів господарювання, що здійснюють продаж товарів, робіт, послуг іноземної держави, до якої застосовані санкції.

Багато компаній стурбовані такими питаннями: чи можна користуватися продуктами 1С після введення санкцій, чи будуть працювати ліцензії, чи буде підтримання користувачів з боку 1С, як купувати ліцензії тощо.

Ми вважаємо, що зараз і в найближчому майбутньому немає жодних «загрозливих» причин, які можуть вплинути на використання програмного забезпечення 1С з ведення бухгалтерського обліку для клієнтів. Якщо міркувати логічно, то в санкції не йдеться про заборону використання програмного забезпечення. Запобіжні заходи торкнулися кількох великих партнерів 1С на території України, які ведуть власні розроблення на базі продуктів 1С. Ліцензійна політика продуктів 1С така, що компанії купують сам продукт і ліцензію на право його використання одноразово – додаткові ліцензійні платежі не передбачені. Отже, власники ліцензій на продукт і ліцензій користувачів можуть використовувати їх безстроково.

Питання підтримування продуктів 1С в Україні, що включає в себе консультації користувачів, підтримку регламентованого обліку і звітності, обмін податковими документами й подання податкової звітності в електронному вигляді, також не має спричиняти занепокоєння в компаній. Справа в тому, що таке підтримання забезпечується винятково українськими компаніями (франчайзі компанії 1С), які працюють на території України, здійснюючи зміни у відповідності з вимогами українського законодавства.

Зараз актуальним є питання, пов’язане з придбанням нових ліцензій на програмне забезпечення 1С. І це більшою мірою залежить від того, як різними фіскальними органами буде надалі трактуватися заборона на передавання технологій і прав на об’єкти інтелектуальної власності. Коментарі представників державних органів обмежуються виключно темою заборони операцій для державних компаній, отже, усі учасники ринку 1С» в Україні й далі діють.

Що нас чекає надалі, й чи будуть нові обмеження – відповісти складно, залишається лише чекати.

Чи є в 1С альтернатива? Так, звичайно, ринок пропонує чимало систем ERP-класу, які здатні забезпечити якісний облік у компанії. Але – за більш високою ціною.

Так чи інакше, незамінних речей немає. І якщо все ж виникне така необхідність, можна скористатися аналогами 1С. Зрозуміло, доведеться згаяти багато часу, сил і фінансів на придбання, встановлення й адаптацію таких продуктів. Людям складно переходити на нове програмне забезпечення, знову звикати, вивчати всі деталі.

Але головний висновок у поточних умовах простий: не панікувати!

Автор: Ольга Калюк

Завантажити в PDF